środa, 12 sierpnia 2015

bead leno



  
 Jakiś czas temu rozgryzałam kwestię – jak uzyskać na krośnie ażurową tkaninę, nie poprzez ręczne wybieranie, ale wzór sterowany krosnem? I tak odkryłam świat splotów gazejskich i koralikowe leno (bead leno)

For some time I’ve been wondering how to weave gauze fabric which is loom controlled not hand manipulated. And then I discovered bead leno technique.


W tkaninach ażurowych o splotach gazejskich (gauze weave/ leno weave) nici osnowy okręcają się wokół siebie, a skręt ten jest stabilizowany nićmi wątku.
W bead leno do uzyskania skrętu wykorzystuje koraliki (u mnie pocięta na małe kawałki słomka). Nici osnowy przewlekane przez nicielnice jak do splotu skośnego 1234 idą przez płochę w wiązkach po 4. Między nicielnicami a płochą zakładam na nie słomki – przez słomkę przechodzą nitka z 1 i z 4 nicielnicy, idą dołem, pod nitką z nicienicy 2 i 3. W efekcie, poprzez wiązanie uzyskuje się przy odpowiedniej kombinacji nicielnic skręt nici osnowy.

Beads are used to help twist warp threads to create the leno effect.
Threaded for twill in groups of four (1234). The outer threads are threaded through a bead in between the heddles and the reed. When one of the shafts with a warp end that runs through the bead is raised, it pulls the other warp end under the two nonbeaded ends, twisting the warp group. The weft thread holds the twist in place.
 
 
 Przy tak prowadzonych niciach osnowy przesmyk bywał wąski i wtedy przydawał się podbierak.
 The shed was narrow, I used pick up stick from time to time.
    
 

Jak można wykorzystać taką tkaninę? Oto przykład :) http://www.magdabutrym.com/lookbook/7#77
How to use such fabric? Here is an example :) http://www.magdabutrym.com/lookbook/7#77

W poszukiwaniu informacji korzystałam m.in. z:

More information you can find here:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pozdrawiam odwiedzających i dziękuję za pozostawione komentarze