czwartek, 11 lutego 2016

koronkowe czary-maryHuck lace czyli koronkowe czary-mary
Huck lace hocus-pocus

Huck lace, jeden z możliwych sposobów uzyskania ażurowej tkaniny. Oparty na blokach, gdzie ażurowy efekt powstaje przy dłuższych przeplotach osnowy lub wątku i wszelkich ich kombinacjach na tle splotu płóciennego. W szalu, który pokazywałam tu wzór tworzyły tylko dłuższe przeploty wątku, tym razem utkałam próbkę, w której pojawiają się jedne i drugie. Wzór na 6 nicielnic, 100% alpaka. 
To jeden z tych wzorów, który na ekranie komputera  nie wygląda jak w tkaninie. A i w czasie tkania nie wszystko widać, dopiero wypranie tkaniny sprawia, że wzór pokazuje się w całej swojej okazałości.

A kind of lacy fabric, blocks with warp or weft floats combined with plain weave. This sample is 6 shaft,  100% alpaca. Previously there were only weft floats, in this pattern I used both - warp and weft floats.
The pattern is hardly visible during weaving, but after washing it shows up in all it's glory. It’s just a sample, but I’m glad with the result.

 
 


4 komentarze:

 1. strasznie mi się podoba. I nie mam pojęcia, jak to się robi.
  M.

  OdpowiedzUsuń
 2. :), dziękuję. To tzw. huck lace, wzór na 6 nicielnic, oparty na blokach, każdy składa się z pięciu nitek osnowy i 5 nitek wątku. Poprzez wiązanie i deptanie uzyskuje się w efekcie oprócz splotu płóciennego "kostki" wzoru, gdzie wątek lub osnowa przechodzą nad kilkoma nitkami, co daje ażurowy efekt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aha :-)
   Pewnie z czasem posiądę krosno wielonicielnicowe. Na razie jednak bardzo wciągają mnie możliwości, jakie dają nicielnice dwie. Nadmiar narzędzi mógłby mnie rozleniwić :-)

   Bardzo podoba mi się to, co Pani robi.

   Usuń
  2. Pani Mażenno, baaadrdzo mi miło :), dziekuję
   W pewnym sensie więcej nicielnic może człowieka rozleniwić, bo część pracy wykonuje maszyna, z drugiej strony daje to tyle możliwości do tworzenia wzorów, zaczyna się mieć apetyt na więcej ;-)

   Usuń

Pozdrawiam odwiedzających i dziękuję za pozostawione komentarze